Zene: Miért jók nekünk a szomorú dalok?

Miért hallgatjuk azokat a melankolikus balladákat, amikor levertek vagyunk? A szomorú dalok erős érzelmeket váltanak ki, és segítenek abban, hogy jobban érezzük magunkat, amikor nehéz időket élünk át, például szakítást vagy változást.

„Az érzelmi reakciókat kiváltó zene katalizátor” – mondja Arianna Galligher szociális munkás, aki a Gabbe Egészségügyi és Jóléti Program igazgatója, valamint az Ohio Állami Egyetem Wexner Stressz, trauma és ellenálló képesség (STAR) programjának társigazgatója. Orvosi Központ Columbusban.

„Segít bennünket, hogy alacsony kockázatú, céltudatos és időhöz kötött módon hozzáférjünk az érzelmekhez, és áthaladjunk azokon az érzelmeken, amelyek egyébként nehézek vagy fájdalmasak lennének” – teszi hozzá.

Olvassa el még: Zene: Melyik műfaj segíti elő a minőségi alvást?

Galligher számára az Iron & Wine és Calexico által ismételt „Dead Man’s Will” eljátszása segített feldolgozni édesanyja váratlan elvesztését 2019-ben. A szomorú zene társadalmilag elfogadható módot adhat az embereknek a nehéz érzelmek felfedezésére, amelyek elkerülése vagy megtartása érdekében szocializálódtak. maguknak.

„A valóság az, hogy az érzelmek elkerülése nem szünteti meg őket, és mindannyiunknak szükségünk van és megérdemelünk egy kivezetést. … A szomorú zene azt is megerősítheti, hogy az ember nincs egyedül az élményeivel” – mutat rá.

Szóval igen, tedd fel Adele „To Be Loved”, a Nirvana „Something in the Way” vagy Whitney Houston „I Will Always Love You” című számát a lejátszási listádra.

A tudomány szerint a zene használata nehéz érzelmek feltárására

A kutatások azt mutatják, hogy az emberek a zene felé fordulnak, hogy segítsenek megbirkózni a nehéz érzelmekkel. Egy korábbi tanulmány kimutatta, hogy az emberek nagyobb valószínűséggel választanak dühös dalokat egy frusztráló társadalmi interakció után.

„A szomorú dalok gyakran lassabb tempóval és alacsonyabb hangmagassággal rendelkeznek, mint más típusú zenék” – mondja Carolina Estevez, PsyD, a texasi austini székhelyű Infinite Recovery pszichológusa.

„Ez a fajta hang csökkentheti a vérnyomást és a pulzusszámot, enyhítheti az izomfeszültséget és csökkentheti a kortizolszintet” – teszi hozzá.

Az Emotion folyóiratban 2020 júniusában megjelent tanulmányban a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a kevésbé vidám dallamok megnyugtatják a depressziós embereket, mert jobban megfelelnek energiaszintjüknek.

Kilenc korábbi tanulmányból származó bizonyítékok áttekintése megállapította, hogy a zeneterápia segített az embereknek a depressziós tünetek kezelésében, és javította működésüket olyan dolgokban, mint a munka, a kapcsolatok és más tevékenységek.

„A szomorú dalok hallgatásával az emberek egészségesen fejezhetik ki érzéseiket” – mondja Dr. Estevez. „Amikor érzelmek gyűlnek fel bennünk anélkül, hogy megnyilvánulnának, nagy belső zűrzavar keletkezhet.”

„Ez a fajta zene segít felismernünk, hogy mások megosztják gondolatainkat és érzéseinket” – teszi hozzá. „Az is megnyugtató lehet, ha olyan dalszövegeket hallunk, amelyekkel azonosulunk, mert olyan érzéseket fejeznek ki, amelyekre korábban talán nem volt szavaink.”

Miért szeretjük a szomorú zenét akkor is, ha nem vagyunk levertek?

Matthew E. Sachs, PhD, a New York-i Columbia Egyetem idegtudományi és pszichológiai kutatója rámutat, hogy a zene különböző időpontokban különböző reakciókat vált ki különböző emberekben.

Néha a szomorú zene segít leküzdeni a zsibbadás érzését azáltal, hogy előhívja ezeket az erős érzelmeket – magyarázza. Más esetekben a zene által kiváltott szomorúság segíthet az embereknek tisztább, racionálisabb gondolkodásmódhoz jutni.

A kutatások azt mutatják, hogy az erős empátiával rendelkező embereket vonzzák a szomorú dalok. A tudósok azt találták, hogy a melankolikus dallamok aktiválhatják az agy azon részeit, amelyek irányítják a memóriát, a végrehajtó funkciókat, az empátiát, a képzeletünket és azokat, amelyek szabályozzák érzelmeinket.

„Az erős mutatója annak, hogy egy személy élvezi-e a szomorú zenét, az, hogy mennyire érti meg mások érzelmeit, és mennyire viszonyul hozzájuk” – mutat rá Sachs.

Loading...
Tanacs